Juzni logor bb, Mostar 88104
Phone: +387 36 577 707

Projekti udruženja Sunce

Projekat

Izaberi bolje II

Projektom  „Izaberi bolje II“, nastavljamo sa realizacijom edukatvinih radionica za učenike starijih razreda tri osnovne škola (OŠ Blagaj, OŠ Zalik i OŠ Mujaga Komadina) u cilju prevencije ovisnosti.

Predavači na radionicama su bili Nikola Lovrenović, inspektor MUP HNK-  Odjel za ovisnosti, profesor Nastavničkog fakulteta Almir Popo i studentica Samra Meškić, zatim prof. bosanskog jezika Rahima Balta.

Osim edukativnih radionica,  u saradnji sa Centrom za kulturu Mostar i plesnim studiom Mo Stars održane su tri  plesne radionice, pri čemu su naši korisnici, zajedno sa predivnim nadarenim plesačicama, uživali u aerobiku, savladavali osnovne tehnike plesa i uživali u druženju sa djecom na novootvorenom mobilijaru, što je vrlo pozitivno uticalo na njihovo raspoloženje, ali i finu motoriku.Za radionice – plesom do zdravlja je zadužena poznata koreografkinja modernih plesova i direktorica PS „Mo Stars“, Nataša Jekić.

Kao alternativa ovisnosti, takođe smo se odlučili da realizujemo kreativne, dizajnerske radionice, pri čemu smo naučili kako da krojimo cekere i neke jednostavne ukrasne kesice, u koje ćemo pakovati naše proizvode, tako da smo spojili ugodno s korisnim. Za edukaciju i kratku obuku, te nabavku potrebnog repro materijala, pobrinula se vlasnica dekoratersko-snajderske firme, Ramiza Tucaković.

Vrijeme implementacije: februar-maj 2023.godine

Ovaj projekat je finansiran sredstvima , jednog od najpoznatijih  društveno-odgovornih preduzeća u  Bosni i Hercegovini, BH Telecom-a.

 

Projekat

Izaberi bolje

Projekat  „Izaberi bolje“, se implementirao u  tri srednje škole i udruženju Sunce s ciljem prevencije ovisnosti.Projektne aktivnosti su zapravo  nastavak aktivnosti ranije realizovanog projekta „Neću ovisnost, biram život“.

Četiri radionice na temu „Kockanje i klađenje-bolest koja uništava pojedinca, porodicu i društvo“ – dr.sci Marko Romić , kao i četiri radionice na  temu „Sport i zdravlje“ -dr.sci Almir Popo su održane u u tri srednje škole (Građevinska, Ekonomska i Medicinska ) i udruženju Sunce.

Održano je takmičenje za izbor najboljih likovnih radova, pri čemu je Komisija izvršila selekciju i proglasila najbolje radove. Uručene su i skromne nagrade !

Sport kao alternativa nezdravom životu je, u duhu inkluzije, povezao osobe sa invaliditetom, tipične učenike i  studente Nastavničkog fakulteta, koji je partner u projektu, pa smo organizovali i  II Sunčane sportske igre 2022.

Vrijeme implementacije: septembar-decembar 2022.godine.

Fedrealno ministarstvo obrazovanja i nauke finansira projekat.

 

Projekat

Neću ovisnost, biram život!

Projekat: „Neću ovisnost, biiram život“, implementiran je 2021. godine, pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva nauke i obrazovanja, a u partnerstvu sa Nastavničkim fakultetom  Univerziteta  „Džemal Bijedić“ i tri srednje škole (Građevinska, Elektro-tehnička i Ekonomska i turističko ugostiteljska škola).

Cilj projekta je prevencija svih vrsta ovisnosti  učenika srednjih škola, kao i djece/mladih osoba sa invaliditetom,  s fokusom na inkluziju.

U sklopu projekta je održano 12 edukativnih radionica za učenike srednjih škola i korisnike udruženja Sunce, na teme vezane za zdravlje, sport i problem ovisnosti.Radionice su  uspješno  realizovane zahvaljujući eminentnim stručnjacima iz navedenih oblasti, a  partnerske škole , zbog pozitivnih reakcija učenika, očekuju i nastavak saradnje.

Kao rezime saradnje sa školama i fakultetom, organizovane su prve inkluzivne sportske igre, pod nazivom „Sunčane sportske igre“, u kojim su zajedno, kroz kooperativni rad  i zabavu , učestvovali učenici redovnih škola i osobe sa invaliditetom.Za izuzetnmo dobru  organizaciju igara, pobrinuli su se profesori  i studenti Nastavničkog fakulteta, te osoblje Mosporta, koji su nam bez naknade, ustupili dvoranu na korištenje za igre!

Zatim smo organizovali i takmičenje za najbolje likovne radove u školama  i udruženju Sunce, te prikladno nagradili  najbolje radove!

Projekat je ispunio naša  očekivanja, ali i očekivanja partnera u projektu!

 

Projekat

Dnevni centar/ boravak za osobe sa intelektualnim i kombinovanim teškoćama starije od 18 godina

Dnevni boravak za osobe sa intelektualnim i kombinovanim teškoćama, starosne dobi  od 18 do 65 godina, se odvija svakodnevno u vremenu od 10:00 do 15:00 sati. Korisnici dnevnog boravka su  osobe  koje nisu uključene u obrazovni program ili su eventualno završile osnovnu  skolu, pa nemaju drugu mogućnost socijalizacije.Iako udruženje Sunce, nikada nije bilo stalni korisnik budžeta, zahvaljujući projektima i donatorima, ovaj se projekat održao sve do sada. S obzirom da navedeni korisnici nemaju drugu mogućnost socijalizacije i edukacije, ulažemo velike napore da održimo dnevni boravak.U sklopu dnevnog boravka , tokom pet radnih dana u sedmici, korisnici imaju edukativni dio, u kome odgajatelji obrađuju teme iz svakodnevnog zivota, iz istorije, geografije, kulture, muzike,  sporta,informatike, engleskog jezika,ekologije i  svega sto im može koristiti u životu.Grupa broji 10 korisnika, od čega su tri muškarca i sedam djevojaka, troje  je vezano za invalidska kolica, a ostali su pokretni.Osim edukativnog dijela, korisnici imaju slobodne aktivnosti, relaksaciju, fizikalnu terapiju, šetnju, odmor u dvorištu, te jedan kuhani obrok i osvježenje.

Ukoliko ne postoji dnevni centar, ove će osobe ostati zatvorene u svojim domovima, lišene osnovnih prava, na edukaciju, osposobljavanje, socijalizaciju, prava na izbor.

Želimo istaknut pozitivan primjer podrške u obrazovanju, jer je djevojka , koja je vezana za invalidska kolica, zahvaljujući podršci udruženja, nastavila i završila osnovnu školu, a kasnije i srednju školu, što je povećalo njeno samopuzdanje, tako da razmišlja i o daljem školovanju.Kroz projekat, smo osiguravali redovno učešće na sportskim igrama Oaze za osobe sa invaliditetom, organizovali ljetovanja, posjete sličnim organizacijama u cilju razmjene iskustava, osnaživanja korisnika i pokretanja novih aktivnosti i projekata.Ostvarili smo dobru saradnju sa Sportskim savezom grada Mostara

, sa Srednjim školama (Gimnazija, Građevinska, Ekonomska škola, te Medresom), gdje smo održavali radionice o pravima osoba sa invaliditetom, podižući svijest o ovoj populaciji kod mladih  srednjoškolaca, a kasnije smo iz navedenih škola, dobili nekoliko novih volontera, koji povremeno učestvuju u našim akcijama.

Projekat

Personalna asistencija u školi

„Personalna asistencija u školi“, je projekat finansiran od Save the children  UK i EC,  kojim  je udruženje,  uključujući  Ministarstvo obrazovanja nauke i kulture HNK, Sveučilište u Mostaru, Osnovne škole, dogovorilo asistenciju studenata u osnovnim školama, čime su djeca s poteškoćama dobila asistente, studenti socijalnog rada (ciljana struka) dobili iskustvo, a nastavnici podršku, to je bio pilot projekat,  koji je identifikovao nedostatke i  propuste u  inkluzivnom obrazovanju.Kasnije, lobiranjem kroz Koaliciju organizacija osoba sa invaliditetom u HNK „Zajedno smo jači“, došlo je angažovanja personalnih asistenata u nastavi, ali svi  asistenti nisu  iz struke/profila, koji se bavi djecom  i osobama sa poteškoćama, što opet ne rješava problem inkluzivnog obrazovanja.

Projekat

Podrška inkluziji OSI u BiH

„Podrška inkluziji osobama sa invaliditetom u BiH“, je projekat  finansiran od CzDA i People in need,  koji se bazirao na  jačanju kapaciteta osoba sa  invaliditetom, osposobljavanu za učešće u društvenom životu, za edukacije, promociju prava, zapošljavanje. Deset korisnika je prošlo obuku o samozastupanju, imali su probni rad i dobli pozitivne kritike za poslovni angažman.

Realizirane aktivnosti u projektu „Podrška inkluziji  za OSI u BIH

U cilju povećanja kvalitete pružanja usluga samostalnog stanovanja, organizovali smo edukacije za osoblje udruženja na temu  deinstitucionalizacije (DI),

Organizovali studijsku posjetu osoblja  partnerskom udruženju iz Tuzle  u cilju edukacije o svim vrstama poslova(pravnih, administartivnih, rad s korisnicima)

Učestvovali u studijskoj posjeti Češkoj Republici ,radi razmjene iskustava,

Učestvovali u osnivanju Platforme za DI u BiH

Osnovali Klub samozastupnika (OSIT)

Izradili smo i Strateški plana za period 2017.-2020, sa  definisanim strateškim pravcima

Sa profesorima Nastavničkog fakulteta smo dogovarali saradnju kroz zajedničke aktivnosti (organizovanje poetskih večeri, edukacije i radionice sa mladim psiholozima).

Izradili Metodologiju rada Dnevnog centra

Projekat

Zapošljavanje OSI, Usluge fizioterapeuta

Udruženje kontinuirano, još od 2007.,godine radi na zapošljavanju OSI, tako da smo zapošljavali četiri djevojke  u radionici Vešeraj. Zatim smo imali dvoje zaposlenih u kiosku,  u glistenjaku, na održavanju, fizioterapeuta, pomoćnog kuhara.

Projekat

Kreativne radionice i prodaja radova

Korisnici uz podršku  asistenata, osoblja Udruženja i roditelja, redovno rade na izradi unikatnih radova od različitih materijala, koje izlažemo i prodajemo u našem kiosku, na sajmovima, u tržnim centrima. Također, sarađujemo sa svima koji nam žele pružiti podršku, koji doniraju i svoj rad i radni materijal, kao što su Junuz Emre Institut, zatim kreativci i umjetnici poput Blaženke Kožul.

Projekat

Socijalno-pravno savjetovanje

Roditeljima/starateljima pružamo pravnu pomoć kako bi ostvarili svoja prava. Pored toga, organizujemo i edukacije sa ciljem pružanja psihosocijalne podrške.

Projekat

Koalicija „Zajedno smo jači“

Udruženje Sunce je suosnivač ove koalicije , koja je formirana s ciljem izrade Lokalnog plana akcije (LPA) u oblasti invalidnosti u HNK.Kroz projekat, podržan od Fed min rada i socijalne politike  smo organizovali 4 mofdula edukacija za predstavnike NVO i vladinog sektora, kako bi se pristupilo izradi LPA , napravljen je draft Nacrta LPA, koji godinama kupi prašinu u ladicama Vlade. Tek u martu 2021. Vlada HNK je usvojila Lokalni plan akcije u oblasti invalidnosti!